dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Lokallister skyder op – men én må opgive

Flere lokallister melder klar til KV25 – nyt fra Slagelse, Dragør, Køge og Ærø.
19. AUG 2025 14.14

30. september kl. 12 er absolut sidste frist for at indlevere en kandidatliste til KV25, og lige nu nærmest vælter det frem med nye lokallister rundtom i landet.

De seneste par uger har vi bl.a. kunnet fortælle om nye lokallister i Odsherred, Langeland og Lejre, og nu er der også en ny liste ved navn Trelleborglisten klar i Slagelse, skriver Sjællandske Nyheder. Spidskandidat er Thomas Vesth, som allerede sidder i byrådet.

Han blev valgt for Nye Borgerlige ved KV21, men skiftede til Liberal Alliance, som han i foråret i år forlod til fordel for den nye Storebæltslisten, som også tiltrak to andre byrådsmedlemmer. Her blev han dog smidt ud igen, og nu står han altså i spidsen for Trelleborglisten, som også tæller et par tidligere byrådsmedlemmer fra DF og K.

I Dragør stiftede tidligere byrådsmedlem for Venstre Kim Dupont i maj en ny lokalliste ved navn Blåt Dragør. Men nu er han ramt af sygdom og må opgive valgkampen, så sandsynligvis stiller listen ikke op alligevel, skriver Dragør Nyt.

I Køge stiller en ny lokalliste ved navn Corona Camping Listen op. Stifter og spidskandidat er Susanne Palskov Farnø, som sammen med sin mand driver den omdiskuterede campingplads, som ulovligt har holdt åbent om vinteren for de ofte socialt belastede fastliggere. Den nye liste er blevet optaget i et valgforbund for alle kommunens ikke-socialistiske partier, skriver Hverdagsnyt.

Ærø havde lokallisten Ærø i Centrums byrådsmedlem Jens Weiss meddelt, at han ikke genopstiller. Men nu har han accepteret at gøre det alligevel, skriver Fyns Amts Avis. Listen blev dannet af Jens Weiss i 2020, efter at han havde forladt Socialdemokratiet, som han var valgt for.

Ærø har ikke færre end tre lokallister i det 15 personer store byråd: Ærø i Centrum, Ærøs Fremtid og ÆrøPlus. Sidstnævnte er endnu ikke lykkedes med at finde en spidskandidat og overvejer at trække stikke de næste fire år.

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/lokallister-skyder-op-men-en-maa-opgive

GDPR