NORDJYLLAND/VESTHIMMERLAND/VIBORG: Den seneste tids ualmindeligt gode vejr har betydet iltsvind i flere områder i Limfjorden, hvor livet på bunden er i fare for at dø. Det viser analyser foretaget af miljøskibet Limgrim, der har taget prøver af fjordens iltindhold i de seneste to dage, fortæller DR Nordjylland.
Miljøskibets skipper, Bent Jensen, fortæller, at livet i Lovns Bredning og Hjarbæk Fjord ved at dø ud.
- Der er stort set ikke liv tilbage ved bunden på dybder i over fem meter, siger Bent Jensen, der giver det gode vejr med begrænset nedbør og blæst skylden, siger han til DR.
Selv Løgstør Bredning og området ved Hvapsund mangler ilt.
Miljøskibet Limgrim har hjemsted i Skive. Møljøovervågningen af Limfjorden drives af Miljøcenter Aalborg og Miljøcenter, der i 2007 overtog overvågningen fra de gamle amter.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.