Medlemmerne af Dansk Socialrådgiverforening har sagt klart ja til overenskomstresultatet. 90,5 pct. stemte ved urafstemningen ja til overenskomsten, mens kun 6,6 pct. stemte nej. I alt stemte 39,9 pct.
Næstformand og forhandlingsleder Ulrik Frederiksen er godt tilfreds.
- Perspektiverne for næste overenskomst vil afhænge af konjunkturerne. Men vi har været tilbageholdende denne gang, og der er ingen tvivl om, at vi vil gå efter mere i posen i 2013, hvis den økonomiske situation gør det muligt.
Overenskomsten gælder fra 1. april. Lønstigninger og tillæg træder dog først i kraft i 2012.
Valgdeltagelsen har ved tidligere overenskomster i Dansk Socialrådgiverforening ligget på mellem 25 og 57 pct., lavest i 1993 og højest i 2008.
cgt
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.