AALBORG: Fremover skal ansøgere kun have seks måneders relevant erhvervserfaring mod nu mindst 12 måneder for at komme i betragtning. Det har kommunens ældre- og handicapudvalg besluttet.
Kommunen har penge til 171 voksenelever, men lige nu er der kun omkring 140. Flere vil gerne være voksenelev, men deres interesse falder, når de hører om kravet på 12 måneders relevant erhvervserfaring.
- Selv om krisen har gjort, at det er blevet lidt lettere at få medarbejdere og elever, så ved vi godt, at vi bliver indhentet af en stor udfordring med en del flere ældre, der skal passes om nogle år, så det gør vi noget ved nu, siger ældre- og handicaprådmand Tina French Nielsen til Nordjyske.
Rådmanden er ikke bekymret for, at der nu kan komme elever, der har mindre relevant erhvervserfaring.
- De kan jo også have erfaring fra andre job, som gør det meget relevant i forhold til vores stillinger.
Udvalget har ifølge FOA's nyhedsbrev også besluttet, at kriterierne for at blive ansat som voksenelev til social- og sundhedsassistent-uddannelsen ændres til at omfatte alle ansøgere over 25 år.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.