dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Lærer dømt for voldtægt af tidligere elev

KORT NYT
29. NOV 2022 15.30

RINGKØBING-SKJERN: En 31-årig ansat på en skole i Ringkøbing-Skjern Kommune er mandag ved Retten i Holstebro blevet idømt seks måneders ubetinget fængsel for voldtægt af en tidligere elev på den skole, hvor han arbejder, skriver Dagbladet Holstebro Struer.

Retten i Holstebro takserede det til voldtægt ved anden seksuel omgang end samleje, da den dømte på en fælles bytur med den nu 18-årige tidligere elev havde onaneret på ham to gange mod dennes vilje. Den 31-årige havde tidligere haft den 18-årige som elev, og lærer-elev-forholdet var blevet til et venskab.

Efter en fælles bytur skulle den 18-årige overnatte i den nu dømtes lejlighed, og det var her, overgrebet skete. Den dømte forklarede i retten, at han havde et blackout pga kraftigt alkoholindtag og derfor intet huskede. Udover straffen på de seks måneders ubetinget fængsel blev den 31-årige dømt til at betale den 18-årige en erstatning på 15.000 kr. Den dømte udbad sig betænkningstid i forhold til at anke dommen.

cwa

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/laerer-doemt-for-voldtaegt-af-tidligere-elev

GDPR