På en enkelt skole blev CO2-niveauet målt til at være syv gange højere end på en normal arbejdsplads.
- Eleverne er fanget som lus mellem to negle i et spil, hvor kommunerne og regeringen på skift fralægger sig ansvaret. Hvis ikke der gøres noget, vil det få konsekvenser for uddannelsen af fremtidens generationer, siger Troels Boldt Rømer, der er formand for elevorganisationen Danske Skoleelever.
SF kræver, at arbejdsmiljøloven skal gælde for folkeskoleeleverne, så der for alvor tages fat på problemer med dårligt indeklima og dårlige fysiske rammer.
- Vi har afsat fem milliarder over de næste tre år til renovering af folkeskolen. Investeringen giver 8000 jobs og skal være grøn, men vigtigst af alt skal det være slut med dårlig indlæring fordi de fysiske rammer i folkeskolen stinker siger SFs folkeskoleordfører Pernille Vigsø Bagge, MF
- Det er flere år siden, DTU påviste hvor meget indeklimaet betyder for indlæringen, og nu da DR kan dokumentere kendsgerningerne endnu engang må der akut handling på bordet. Det ligner ikke noget, at børn, der skal lære og være velfærdssamfundets kerneressourcer fremover, spises af med elendigt undervisningsmiljø, fordi der i for mange kommuner ikke har været penge til skolerenovering og fokus på børns trivsel, siger Pernille Vigsø Bagge, som nu kalder undervisningsministeren i samråd om problemet.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.