dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Konkurs koster Aarhus 10 mio. kr. for at afslutte udvidelse af ARoS

KORT NYT
30. APR 2025 13.55

AARHUS: En underjordisk udvidelse af museet ARoS står uden låg på den såkaldte Domen, fordi firmaet, der skulle lave det er gået konkurs. I dag skal Aarhus Byråd sige god for at tage 10,6 mio. kr. af anlægsreserven for at kunne færdiggøre udvidelsen, fremgår det af dagsordenen til mødet.

Udover de 10,6 mio. fra anlægsreserven lægges der op til at bruge yderligere 7 mio. kr. som kommunen har fået ind i forbindelse med et salg af areal på Sydhavnen. Dermed bliver der tale om et rådighedsbeløb på 17,6 mio. kr. til at færdiggøre udvidelsen af museet, der går under navnet The Next Level.

Ifølge TV2 Østjylland har projektet The Dome, skabt af kunstneren James Turrell, været undervejs i ti år. Låget over Domen er central både kunstnerisk og sikkerhedsmæssigt for at færdiggøre værket. Kuplen skal delvis oplyses af åbningen i toppen, men der indgår også i låget en automatisk lukkemekaniske, der kan skærme for vejr og vind.

cwa

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/konkurs-koster-aarhus-10-mio-kr-for-at-afslutte-udvidelse-af-aros

GDPR