Kommunerne har alvorlige vanskeligheder med at tackle den miljøopgave, de fik med kommunalreformen. Det viser en opgørelse over klagesager, to miljøorganisationer har indbragt for Miljøklagenævnet. Kommunerne har nemlig ikke vundet en eneste af sagerne. Det fortæller Berlingske Tidende.
Hver eneste gang Danmarks Naturfredningsforening eller Det Økologiske Råd har vundet henholdsvis 28 og 21 klagesager om forurening fra husdyrebrug. Det får professor i miljøret, Helle Tegner Anker, til at sige, at det viser, at kommunerne har haft store problemer med at håndtere sagerne efter den nye lovgivning.
- I langt hovedparten af sagerne har kommunerne fået dem tilbage med besked om, at behandlingen har været utilstrækkelig. Området er vanskeligt og komplekst, og det volder kommunerne problemer at vurdere, hvor meget husdyrproduktionen påvirker beskyttede naturområder, siger hun til avisen.
Miljøminister Karen Ellemann (V) har nedsat et udvalg, der skal se på, hvordan man ud fra erfaringerne fra de første tre år med den nye husdyrlov kan få strømlinet sagsgangen i kommunerne.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.