
DJURSLAND: Hverken i syd eller nord er de særligt begejstret for udsigten til de tre havbrug og deres miljøbelastning. Det fremgår af de to kommuners høringssvar til NaturErhvervstyrelsen.
I Syddjurs Kommune skriver man i høringssvaret, at 'Kommunen må slutte, at havbrug af de ansøgte størrelser alt andet lige vil blive kommunens største forureningskilde af næringsstoffer til havmiljøet.'
Kommunen udtrykker samlet set denne bekymring:
'Syddjurs Kommune må udtrykke bekymring i forhold til, om kommunens beskyttelsesinteresser sikres ved projektet. Kommunen vil henlede opmærksomheden på, at der findes alternative løsninger på land med mere eller mindre lukkede vandsystemer, som har væsentligt mindre miljøbelastning end det ansøgte.'
Norddjurs Kommune er lige så klare i mælet:
'Norddjurs Kommune finder det betænkeligt at forøge produktionen fra havbrug, hvor det er veldokumenteret, at betydelige mængder næringsstoffer og andre miljøbelastende stoffer udledes direkte til havmiljøet.'
Stor miljøbelastning
Borgmester i Syddjurs, Claus Wistoft (V), er irriteret over sagen:
- Det vil kollidere med de strategier, som vi har for vores strande og den kystturisme, som vi trækker meget på. Vi frygter, at det på et tidspunkt vil give begrænsninger for landbruget og skovbruget på Djursland, hvis vi får tre anlæg, der udleder cirka en tredjedel af den samlede mængde fra hele landbruget på Djursland. Så det er et kritisk høringssvar, siger borgmesteren til Århus Stiftstidende.
Kommunerne er kun høringsberettigede i sagen, der styres af NaturErhvervsstyrelsen og Miljøstyrelsen. De tre foreslåede havbrug er ved Anholt, Glatved samt Hjelm Bugt.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.