dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Kommunale ingeniører dumper regeringens klimastrategi

Ingeniører i kommuner, rådgivningsvirksomheder og forskningsinstitutioner udtrykker massiv mistillid til regeringens strategi for klimatilpasninger
8. APR 2009 11.01
Kun tre procent tror på, at regeringens strategi gør nok for at imødekomme klimaforandringernes skadelige konsekvenser for Danmark. Det viser en endnu ikke offentliggjort undersøgelse fra Ingeniørforeningen, IDA. Organisationen har spurgt 400 ingeniører og andre fagfolk, som til dagligt er beskæftiget med klimatilpasning, hvilke klimaforandringer de mener vil få betydning for Danmark inden år 2030, skriver Berlingske Tidende.

Kun tre procent af de 400 adspurgte mener, at regeringens klimatilpasningsstrategi gør Danmark godt rustet til at tilpasse sig fremtidens klimaudfordringer, mens 65 procent mener, at strategien kun ruster Danmark i ringe grad eller slet ikke.

- Det nytter ikke noget, at man gør som regeringen og slår ud med armene, og lægger op til en ad hoc strategi. Det efterlader kommunerne handlingslammede, mener Søren Skibstrup Eriksen, formand for Ingeniørforeningens styregruppe for miljø, energi og klima.

Formanden for Teknik- og Miljøudvalget i KL, Jens Stenbæk (V), mener, der er behov for mere konkrete mål fra regeringen.

- Derfor vil vi nu også mødes med klimaministeren med henblik på at få nedsat en arbejdsgruppe, der skal gøre klimatilpasningsstrategien mere konkret, siger Jens Stenbæk (V).


Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kommunale-ingenioerer-dumper-regeringens-klimastrategi

GDPR