
KOLDING: Byrådet i Kolding Kommune skal fra 2014 reduceres fra 31 til 25 medlemmer, og det vil give en besparelse på ca. en mio. kr. Selv med seks færre pladser vil de mindre partier komme i byrådet, ligesom både land og by og alle områder i kommunen vil være tilgodeset.
- Vi slanker byrådet, for nu er turen kommet til at effektivisere det politiske niveau. Og hvis vi tager udgangspunkt i det seneste valg, så sikrer et byråd med 25, at vi kommer hele paletten rundt og har en uændret magtbalance mellem de enkelte partier, siger borgmester Jørn Pedersen (V).
Hvis antallet endte på 23 eller 27, ville hans eget parti få en fordel ud af det, hvis man ser på valgresultatet fra sidst. Da der altid er nogle, der ønsker at stoppe ved et valg, svarer de seks færre pladser til den typiske udskiftning.
Flere følger efter
Flere kommuner valgte ligesom Kolding de maksimale 31 medlemmer af byrådet i forbindelse med kommunesammenlægningen.
- Vi kan se, at med de større kommuner og den digitale udvikling har den generelle debat flyttet sig fra brugsens køledisk til bl.a. Facebook, hvor Kolding Kommune er blandt de absolut førende. Omvendt oplever vi også, at halvdelen af byrådet stiller op, når en konkret lokalplan for Christiansfeld skal diskuteres på et borgermøde. Så jeg kan ikke se, at vi taber andet end den million, vi sparer, når vi reducerer antallet af pladser, forklarer Jørn Pedersen.
Da der kan spares en million i vederlag og kontorhold i Kolding Kommune, tror han, at flere kommuner vil følge efter.
- Jeg fornemmer, at vi ikke er den eneste kommune, der overvejer at klare sig med færre byrådsmedlemmer. Men det er også et ømt emne for nogle politikere, så det er svært at være de første, der træffer beslutningen, siger Jørn Pedersen.
Ændringerne skal godkendes af byrådet to gange i det nye år, og derfor har de enkelte partier nu mulighed for at tage stilling til forslaget. Forslaget er også, at byrådet i 2013 skal drøfte antallet af politiske udvalg, antal af udvalgsmedlemmer og honoreringen af formænd og udvalgsmedlemmer, hvor der godt kan ske en anden fordeling, end den der sker i dag.
jos
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.