KØBENHAVN: Forligspartierne bag budgettet i Københavns Kommune har valgt at afsætte penge til overvågning og bekæmpelse af egeprocessionsspinderen, som også er kendt som 'larven fra helvede', skriver Alternativet i Københavns Borgerrepræsentation i en pressemeddelelse.
- København er heldigvis ikke blevet ramt af egeprocessionsspinderen endnu, men vi ved, at det desværre nok bare er et spørgsmål om tid. Derfor er jeg meget tilfreds med, at vi nu har afsat penge til overvågning og hurtig fjernelse af skadedyret, når det bliver nødvendigt, siger Karoline Lindgaard, der er gruppeforperson for Alternativet i Københavns Borgerrepræsentation.
Larven har tidligere skabt problemer flere steder i Danmark - blandt andet i Odense, hvor det kostede 2,5 millioner kroner at bekæmpe dens fremvækst. Den er dog endnu ikke fundet i hovedstaden.
- Vi ved fra blandt andet Odense Kommune, at bekæmpelse af egeprocessionsspinderen er meget omkostningstungt. Derfor er det eneste rigtige at forebygge med det formål at undgå angreb, og med de afsatte midler kan vi komme i gang med at sætte fælder op allerede i maj, inden natsværmerne udklækkes, siger Karoline Lindgaard
Nødvendigt at af- og indespærre
Helt konkret vil kommunen nu overvåge nogle af byens egetræer og opsætte fælder udvalgte steder i hovedstaden for at være på forkant med larvens udspredelse i København.
Hans Peter Ravn, der er lektor emeritus ved Københavns Universitet har tidligere fortalt, at hvis larven kommer til København, så kan det blive nødvendigt at afspærre arealer i parker og legepladser for at inddæmme den, skriver TV2 Kosmopol.
Larvens hår kan give kløe, åndedrætsbesvær og udslæt for mennesker og dyr, der kommer i berøring med den. Hårene kan også blive spredt med vinden, og ved berøring kan de altså skabe en allergisk reaktion.
/mar
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.












