I 2010 døde den 42-årige Frank Jensen af blodforgiftning, fordi han ikke ville have, at lægerne skulle tage en blodprøve. Blodprøven kunne have reddet hans liv, men ifølge sundhedsloven må læger ikke tvangsbehandle et menneske, der siger nej. Heller ikke selvom vedkommende er dement eller udviklingshæmmet, som tilfældet var med Frank Jensen, og ikke ved, hvad de siger nej til, skriver Kristeligt Dagblad.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.