HØRSHOLM: Kristendemokraterne i Hørsholm træder nu af det borgerlige valgforbund, de indgik med fem andre blå partier for halvanden måned siden, meddeler den lokale spids og tidligere landsformand Stig Grenov ifølge sn.dk.
- Vores politiske målsætning om at styrke børne- og ældreområdet og tage socialt ansvar er ikke foreneligt med de massive skattelettelser som bl.a. NB senest har meldt ud, meddeler Grenov.
Han peger også på, at Hørsholm skal løfte sin del af flygtningebyrden, og at der ifølge ham også her et for stort et politisk spænd. KD står dermed alene i denne valgkamp, og det borgerlige valgforbund består nu af V, DF, LA, NB og SocialKonservative. Ved KV17 var Kristendemokraterne i alliance med S, R og SF.
11. sept. 2021 Rettet: I en tidligere version fremgik det at borgmesterpartiet K er med i det borgerlige valgforbund. Det var en fejl. Det var derimod det nye parti SocialKonservative.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.