dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
De eksisterende garnisonskommuner går efter at få hver deres andel af den udvidelse af personellet, som det nationale forsvarskompromis måtte føre med sig.
Arthur J. Cammelbeeck, Ritzau Scanpix

Kaserne-kommuner ruster sig til kamp om fremtidige forsvarsjob

I politik er det aldrig for tidligt at gøre lidt benarbejde, lyder rationalet, selv om faktiske nye ansatte har lange udsigter i det nationale forsvarskompromis.
27. APR 2022 10.51

13.000 flere ansatte i Forsvaret bliver ifølge almindelig forholdstalsregning resultatet af det nationale forsvarskompromis, hvis de øgede midler fordeler sig mellem materiel og personel på samme måde som nu. Det bliver først om flere år, men antallet er stort nok til at eksisterende garnisonskommuner allerede nu er begyndt at interessere sig for, hvor de mange nye skal gøre tjeneste, skriver Kommunen.dk.

- Jeg er overbevist om, at vi skal have en stor del af de nye, siger eksempelvis Holstebros borgmester H.C. Østerby (S). Ved seneste forsvarsforlig modtog Holstebro Kaserne en del personel fra andre militære installationer, kommunen ser gerne en gentagelse af det scenarie. Selv om der forventeligt er længe til.

- I politik er det aldrig for tidligt at gøre lidt benarbejde, siger Slagelses borgmester Knud Vincents (V) om det spørgsmål. Slagelse udmærker lægger kommune til både Antvorskov Kaserne og Flådestation Korsør, og når der med forsvarskompromiset skal flere folk under våben, vil borgmesteren gå efter at få sin andel. Ligesom de andre garnisonsby-borgmestre som Kommunen.dk har talt med.

 

Abonnenter på Kommunen.dk kan læse hele historien her.

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/kaserne-kommuner-ruster-sig-til-kamp-om-fremtidige-forsvarsjob

GDPR