ESBJERG: Esbjergs borgmester, Johnny Søtrup (V), er i bedring efter sit hjerteanfald onsdag i sidste uge. Borgmesteren ligger nu på Sydvestjysk Sygehus i Esbjerg, hvor han netop har haft besøg af kommunaldirektør Otto Jespersen.
Kommunaldirektøren kan meddele, at borgmesteren har det godt og er glad for alle de lykønskninger og venlige tanker, han har modtaget i den forgangne uge.
Lægerne på sygehuset tager i løbet af ugen stilling til den videre behandling, og hvornår borgmesteren kan udskrives. Han har stadig brug for hvile, og det er for tidligt at besøge ham.
terp
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.