
HADERSLEV: En fejl i et it-system betød, at en gruppe borgere fra Haderslev Kommune ved en fejl fik fordoblet deres gæld til kommunen. Det skriver JydskeVestkysten. Men ingen af de berørte parter - herunder borgere, Gældsstyrelsen, kommunaldirektør eller politikere - blev angiveligt orienteret af kommunens økonomichef, Jane B. Andersen, da fejlen blev opdaget i april 2024.
- Det ville jeg ønske, at vi havde gjort. Årsagen til at vi ikke kontaktede borgerne, da vi konstaterede fejlen, er, at vi ikke har adgang til borgernes samlede sag hos Gældsstyrelsen og derfor ikke kan kende den fulde effekt for borgerne. Der kan være andre forhold hos Gældsstyrelsen, som betyder, at borgerne ikke har mærket fejlen, før den er blevet løst, siger Jane B. Andersen til mediet.
Det var i alt 13 borgere, der som følge af fejlen, pludselig skyldte kommunen dobbelt så mange penge. Fejlen opstod i forbindelse med en dataoverførsel mellem kommunen og Gældsstyrelsen den 25. januar.
ap
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.