SORØ: En idrætslærer på en skole i Sorø Kommune blev sidst år idømt seks års fængsel ved Retten i Næstved for blandt andet voldtægt, trusler og blufærdighedskrænkelse af tre elever, men mens sagen er blevet anket, er manden blevet tiltalt for at have blufærdighedskrænket yderligere fire af sine elever. Det skriver TV2 Øst, der har fået aktindsigt i anklageskriftet.
Overgrebene skal til dels være foregået under idrætsundervisningen og under en studietur til Italien. Ifølge Anklagemyndigheden er overgrebene sket i samme periode som overgrebene i den første sag.
- Det er altid alvorligt, når det handler om overgreb på børn. Men hvor det i den forrige sag handlede om alvorlige sexkrænkelser af børn, så handler det i den aktuelle sag om blufærdighedskrænkelser, siger anklager Siw Olsen fra Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi til TV2 Øst. Mandens forsvarer, Lene Sejersen, har ingen kommentarer til de nye tiltaler.
eo
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.