dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Hillerød fjerner fisk for at restaurere sø

KORT NYT
14. MAJ 2019 7.23

HILLERØD: Vandkvaliteten i Teglgårdssøen i Hillerød er så dårlig, at kommunen vil tømme den for fisk - næsten. Det er skaller og brasen, som kommunen har sat garn ind over for, så der bliver bedre vilkår for en række andre fisk og krebsdyr i søen, oplyser TV2 Lorry.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/hillerd-fjerner-fisk-for-at-restaurere-s

GDPR