Her er det nye Folketing

Her er det nye Folketing

FV 11 OPDATERET: Fintællingerne er slut og vi kan nu præsentere de 179 medlemmer af det nye Folketing efter valget 15. september 2011
1. OKT 2011 14.46

FOLKETINGET:

Venstre:
Genvalgt:
Lars Løkke Rasmussen, Claus Hjort Frederiksen, Sophie Løhde, Peter Juel-Jensen, Karsten Lauritzen, Tina Nedergaard, Torsten Schack Pedersen, Birgitte Josefsen, Lars Christian Lilleholt, Erling Bonnesen, Ellen Trane Nørby, Eva Kjer Hansen, Peter Christensen, Hans Chr. Schmidt, Ulla Tørnæs, Hans Chr. Thoning, Michael Aastrup Jensen, Troels Lund Poulsen, Kim Andersen, Anne-Mette Winther Christiansen, Karen Jespersen, Inger Støjberg, Kristian Jensen, Kristian Pihl Lorentzen, Mads Rørvig, Karen Ellemann, Gitte Lillelund Bech, Eyvind Vesselbo, Bertel Haarder, Jacob Jensen, Henrik Høegh, Karsten Nonbo, Louise Schack Elholm, Flemming Damgaard Larsen, Birthe Rønn Hornbech, Søren Pind.

Nyvalgt:
Preben Bang Henriksen, Hans Andersen, Jakob Ellemann-Jensen, Jane Heitmann, Anni Matthiesen, Lykke Friis, Fatma Øktem, Esben Lunde Larsen, Martin Geertsen, Thomas Danielsen og Jan E. Jørgensen.

Socialdemokraterne
Genvalgt:
Jeppe Kofod, Orla Hav, Bjarne Laustsen, Flemming Møller Mortensen, Rasmus Prehn, Carsten Hansen, Julie Skovsby, Benny Engelbrecht, Karen J. Klint, Troels Ravn, Henrik Dam Kristensen, Kirsten Brosbøl, Leif Lahn Jensen, Maja Panduro, Thomas Jensen, Mogens Jensen, Mette Frederiksen, Mogens Lykketoft, Morten Bødskov, Sophie Hæstorp Andersen, Magnus Heunicke, Lennart Damsbo-Andersen, Mette Gjerskov, Ole Hækkerup, Henrik Sass Larsen, John Dyrby Paulsen, Helle Thorning-Schmidt, Karen Hækkerup, Nick Hækkerup, Christine Antorini, og Torben Hansen.

Nyvalgt:
Simon Kollerup, Ane Halsboe-Larsen, Pernille Rosenkrantz-Theil, Trine Bramsen, Jan Johansen, Bjarne Corydon, Jacob Bjerregaard, Nicolai Wammen, Jens Joel, Annette Lind, Karin Gaardsted, Mette Reissmann, Rasmus Horn Langhoff.

Dansk Folkeparti:
Genvalgt:
Bent Bøgsted, Pia Adelsteen, Kristian Thulesen Dahl, Jørn Dohrmann, Hans Kristian Skibby, Kim Christiansen, Søren Espersen, Mikkel Dencker, Pia Kjærsgaard, René Christensen, Karin Nødgaard, Liselott Blixt, Peter Skaarup, Martin Henriksen.

Nyvalgt:
Morten Marinus Jørgensen, Jens Henrik Thulesen Dahl, Alex Ahrendtsen, Karina Adsbøl, Marie Krarup, Mette Hjermind Dencker, Dennis Flydtkjær, Christian Langballe.

Det Radikale Venstre:
Genvalgt:
Margrethe Vestager, Marianne Jelved, Morten Østergaard.

Nyvalgt:
Christian Friis Bach, Camilla Hersom, Lotte Rod, Marlene Lorentzen, Liv Holm Andersen, Jeppe Mikkelsen, Andreas Steenberg, Sophie Carsten Nielsen, Nadeem Farooq, Rasmus Helveg Petersen, Zenia Stampe, Manu Sareen, Uffe Elbæk, Lone Loklindt .

Socialistisk Folkeparti:
Genvalgt:
Pia Olsen Dyhr, Pernille Vigsø Bagge, Anne Baastrup, Karina Dehnhardt Lorentzen, Jesper Petersen, Jonas Dahl, Steen Gade, Holger K. Nielsen, Astrid Krag, Ole Sohn, Villy Søvndal, Ida Auken, Özlem Cekic og Eigil Andersen.

Nyvalgt:
Lisbeth Bech Poulsen og Annette Vilhelmsen.

Det Konservative Folkeparti:
Genvalgt:
Lars Barfoed, Lene Espersen, Mike Legarth, Tom Behnke, Brian Mikkelsen, Per Stig Møller.

Nyvalgt:
Mai Henriksen, Benedikte Kiær.

Liberal Alliance:
Genvalgt:
Anders Samuelsen, Villum Christensen, Simon Emil Ammitzbøll.

Nyvalgt:
Mette Bock, Merete Riisager, Ole Birk Olesen, Leif Mikkelsen, Joachim B. Olsen, Thyra Frank.

Enhedslisten:
Genvalgt:
Johanne Schmidt-Nielsen, Per Clausen, Frank Aaen.

Nyvalgt:
Jørgen Arbo-Bæhr, Rosa Lund, Finn Sørensen, Christian Juhl, Nikolaj Barslund Villumsen, Pernille Skipper, Henning Hyllested, Lars Dohn og Stine Brix.

Fra Grønland:
Inuit Ataqatigiit:

Nyvalgt:
Sara Olsvig.

Siumut:
Nyvalgt:
Doris Jacobsen.

Færøerne:
Sambandspartiet:

Genvalgt:
Edmund Joensen.

Socialdemokratiet:
Nyvalgt:
Sjurdur Skaale.

 

Stillinger fra Lundgaard Konsulenterne
Lundgaard
Nyhedsbrev