Af Uffe Steiner Jensen
Danmarks Radio har sat fokus på de områder af Danmark, hvor mennesker og udvikling forsvinder. Der tegnes et billede af arbejdsløshed, armod og håbløshed.
Vi skal ikke bestride billedet, men gøre opmærksom på, at det kan være anderledes. Havnene kan være et redskab.
Kan man forestille sig byerne Hvide Sande, Thyborøn, Hanstholm, Skagen, Grenaa, Hundested, Nakskov, Rønne og Nexø uden en havn. Nej vel?
For byerne hele vejen rundt langs de danske kyster, er havnene helt afgørende for byernes eksistens, jobs, uddannelser og udvikling.
Mere præcist er det samarbejdet mellem havnen og virksomheder med tilknytning til havnen, der er en lokal vækstgenerator. Jo mere samarbejde, jo større udvikling.
Havne har stor betydning for oplandets erhvervsudvikling. 25 havnes analyser viser, at samarbejde om transport, fiskeri, logistik og distribution af varer skaber i tusindvis af arbejdspladser.
For eksempel uddyber Nakskov Havn sejlrenden og skaber grundlag for mere effektive udskibninger af vindmøllevinger og sukker. Det forlyder, at Vestas vil ansætte yderligere 80 mand efter den nye store ordre.
Et andet eksempel er fiskerihavnene. De er værter for en stor gruppe af følgevirksomheder til fiskeriet. Fiskerihavnene har fra år 2002 til 2008 modtaget 380 mio. kr. til udviklingsprojekter fra EU. De har selv skudt 500 mio. kr. i projekterne. Ordningen er netop blevet evalueret og betegnes som en stor succes. Arbejdspladser er bevaret, og vi har fået langt mere kvalitetsfisk ud til forbrugerne.
Jobs med tilknytning til havnevirksomheder er helt overvejende faglærte og specialarbejdere. Sønner og døtre af de tidligere fiskere og landmænd arbejder som smede, maskinarbejdere, tømrere, kontorfolk og ekspedienter. Gode solide jobs.
Havne er måske det vigtigste værktøj til udvikling af et Danmark i balance. Vi skal alle blive meget bedre til at bruge havnene til at skabe balance og vækst ved egen kraft.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.