dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Hackerangreb lammer Koldings kørselskontor

KORT NYT
29. MAJ 2017 11.33

KOLDING: Et hackerangreb har lammet Kolding Kommunes kørselskontor, som varetager alle kørsler med skolebørn, der er visiteret til at blive hentet og kørt i skole. Problemet rammer også lægeture med personer, der ikke selv kan transportere sig til læge.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/hackerangreb-lammer-koldings-korselskontor

GDPR