Efter flere dages omskiftelser i SF i Assens endte det med, at partiet helt mistede sin formandspost i konstitueringen, efter at Mogens Mulle Johansen valgte at melde sig ud af partiet.
Endnu vildere gik det for sig på Samsø, hvor selve borgmesterposten var i spil, og det endte med, at Samsø alligevel beholder sin S-borgmester, efter at den i første omgang var gået til V.
Især to nyheder fra Christiansborg skal fremhæves. Nemlig at regeringens lister over udsatte boligområder skrumper, primært fordi andelen af beboere uden for arbejdsmarkedet og antallet af dømte i områderne falder i forhold til landsgennemsnittet.
Og så er der godt nyt til områder, der kæmper med faldefærdige huse og døde bymidter. En bred aftale i Folketinget har besluttet at afsætte 550 mio. kr. til at skabe mere liv i landdistrikter og bymidter. En aftale, der også indebærer, at ti byer får lov til at fritænke og forsøge sig frem uden at være bundet af begrænsende lovgivning.
Det har også været en uge præget af corona, hvor flere har valgt at droppe en af de helt store sæsontraditioner. Kommuner på stribe har nemlig valgt at aflyse julefrokosten.
To skoler måtte lukke på grund af mistanke om smitte med den nye omikron-variant. Det viste sig dog, at smitte på Odense-skole ikke var omikron, mens elever og lærere på Aalestrup skole må indstille sig på at blive hjemme til og med tirsdag i næste uge.
Flere og flere har taget stilling til, hvordan muligheden for at kræve coronapas af medarbejdere skal håndteres, og ugen har brudt på eksempler af både hård, blød og mellem karakter.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.