
Regeringen har indtil videre insisteret på, at resultaterne af de nationale test skulle offentliggøres. Så sent som i sidste måned sagde undervisningsminister Troels Lund Poulsen (V), at han ikke ville give sig en tomme, når det kom til åbenhed om de nationale test. Men nu åbner undervisningsministeren for, at resultaterne kan forblive hemmelige.
Den beslutning glæder formanden for Danmarks Lærerforening, Anders Bondo Christensen:
- Det er rart, at ministeren endelige begynder at lytte til sagkundskaben. Vi har fra første dag sagt, at offentliggørelse af nationale test bestemt ikke er i elevernes interesse. Det vil forringe kvaliteten i folkeskolen. Det er entydigt dokumenteret gennem forskningen. Men bedre sent end aldrig.
- Test er et godt redskab til lærernes løbende evaluering. Men en testkultur, hvor skoler og elever konkurrerer om at score højest, er ødelæggende for eleverne og skolernes præstationer. Det bliver et meget snævert fokus, og vi mister den store del af undervisningen, som ikke kan omfattes af de banale elektroniske test.
Undervisningsministeren går efter at have en aftale på plads på folkeskoleområdet inden sommerferien sammen med den nuværende forligskreds - regeringen, Socialdemokraterne og Dansk Folkepart.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.