Økonomiudvalget behandlede i går forslaget, der tager afsæt i anbefalingerne fra Capacents evalueringsrapport fra januar i år.
Forslaget rummer en række konkrete tiltag, som skal styrke økonomistyringen i Skanderborg Kommune. Det handler om bedre ledelsesinformation til både byrådspolitikere og ledere, som gør det lettere at følge udviklingen på konkrete kontoområder og aktivitetsniveauer.
Der er forslag til nye procedurer omkring økonomistyring og budgetopfølgning. Og der er forslag om, at direktørerne fremover deltager i udvalgsmøderne i de stående udvalg. Derudover foreslås en række ændringer til den administrative opbygning.
Sendes nu i høring blandt kommunens medarbejdere
Økonomiudvalget har besluttet at sende forslaget i høring i Skanderborg Kommunes samarbejdsorgan ’MED-organisationen’. Herved får såvel HovedMED-udvalget, Område MED-udvalgene og Lokal MED-udvalgene mulighed for at afgive høringssvar i forhold til de foreslåede ændringer. Høringsperioden er fra den 19. marts til den 15. april.
Forslaget forventes at få virkning fra den kommende valgperiode, der begynder første januar 2010.
FAKTA
Skanderborg Kommune har i efteråret gennemført en omfattende evaluering af styreformen, organisationsmodellen og MED-systemet. 190 personer har deltaget i interviews og workshops. Udgangspunktet for evalueringen har været at identificere de områder, hvor Skanderborg-modellen med fordel kunne justeres, så den lever op til de krav, der stilles fra politisk og administrativ side.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.