AKTUELT:Finanslov 2026BeredskabGrøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandringKV25Kunstig Intelligens

FOA: For meget skat - for lidt velfærd

Der står for mange ord om skat, og der står for få om velfærd i grundlaget for den nye regering
23. NOV 2007 6.29
Det mener FOA - Fag og Arbejde, der kritiserer det nye regeringsgrundlag for at være for tyndt og alt for uambitiøst, når det gælder fremtidens velfærd.

Forbundsformand Dennis Kristensen er især nervøs ved regeringens fokus på kommende skattelettelser risikerer at betyde, at de ansatte i den offentlige sektor skal tvinges til at løbe endnu stærkere.

- I en situation hvor syv ud af ti danskere siger, at de gerne betaler mere i skat, hvis pengene går til øget velfærd og mere i lønningsposen til de ansatte i for eksempel ældreplejen, så vælger regeringen at lægge vægten på lavere skat. Det er stærkt skuffende. Og selvom der nu loves både skattekommission og skattereform, så bliver bundlinien, når der loves marginalskattelettelser, at de rigeste tilgodeses - mens pædagogmedhjælperen og social- og sundhedshjælperen formentlig igen overses, siger Dennis Kristensen.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/foa-for-meget-skat-for-lidt-velfaerd

GDPR