ODENSE: Den tidligere topdommer og tidligere borgmester i Odense, Jan Boye, får endnu en toppost på sit CV.
Sporten.tv2.dk erfarer, at flertallet peger på Boye, når Dansk Håndbold Forbund til juni skal finde afløseren til den afgående formand Per Rasmussen.
Det var ellers ventet, at den nuværende næstformand Per Bertelsen skulle være ny frontfigur i dansk håndbold, men tidligere på ugen stillede Jan Boye sig til rådighed for forbundet.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.