TØNDER: En højmose er en helt særlig naturtype, som efterhånden er blevet meget sjælden. Kongens Mose ved Draved Skov ved Løgumklostert har tidligere været højmose, men i mange år blev en stor del af arealerne drænet og dyrket, og der blev gravet tørv, så højmosen nærmest forsvandt. Nu er Tønder Kommune i gang med at genskabe højmosen - takket være velvillige lodsejere og EU-midler.
I Kongens Mose bliver 160 hektar - primært privatejede arealer - nu genskabt som højmose. Det sker ved at blokere de kunstigt anlagte afvandingskanaler og 25 hektar skovbevoksede arealer ryddes, så der igen kan udvikle sig et stort sammenhængende højmoseområde. Omkring halvdelen af de 160 hektar har været intensivt dyrket landbrugsjord, men med projektet vil de udvikle sig til værdifulde naturarealer.
For godt ti år siden gennemførte Naturstyrelsen et større restaureringsprojekt af offentligt ejede arealer i Kongens Mose. Sammen med det nye projekt bliver der skabt naturlige afvandingsforhold på et cirka 400 hektar stort område, som vil sikre en naturlig udvikling for Kongens Mose, som er et af Danmarks absolut bedste højmoseområder.
Efter mange gode forhandlinger med lodsejerne er der i forbindelse med jordfordeling indgået aftaler med samtlige lodsejere i projektområdet. En stor del af de lodsejere, der havde små moselodder, valgte at sælge, mens andre har valgt at erhverve større mosearealer, hvilket betyder, at antallet af private lodsejere med jord i projektområdet, er blevet reduceret fra tyve til otte.
ka