KOLDING: Otto Tage Olsen (V), der var borgmester i den tidligere Vamdrup Kommune fra 1986 til 2001, er død i sit hjem dagen efter sit fyldte 93 år, skriver JydskeVestkysten.
Han blev valgt ind i det daværende Vamdrup Byråd for Venstre i 1982 og blev borgmester efter den første byrådsperiode. Inden da havde han i en årrække været sognefoged i Ødis-Bramdrup.
Blandt hans tillidshverv og bestyrelses- og kommisionsposter var Naturgas Syd, og af fingeraftryk i Vamdrup nævnes udvidelsen af Plejehjemmet Lindely. Hans hustru døde for seks år siden, og han efterlader to sønner, fire børnebørn og to oldebørn.
cwa
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.