dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

DN ikke tilfreds med Folketinget

Åbent brev gør status over resultaterne på natur- og miljøområdet
KORT NYT
29. JUL 2003 15.16
Folketinget er ikke nået langt, når det gælder om at sikre og genopbygge naturen og miljøet. Det skriver Danmarks Naturfredningsforening (DN) i et åbent brev til medlemmerne af Folketinget og regeringen.

Da Folketingsåret 2002-2003 begyndte sendte DN et brev til Folketinget med 10 grønne ønsker, som skulle gøre noget ved blandt andet iltsvind, truede fiskebestande, ubeskyttet naturskov og stigende affaldsmængder.

DN mener at der er sat et fornuftigt udvalgsarbejde i gang for Vandmiljøplan III, og det er positivt at statsskovene nu skal drives naturnært, og at der er udpeget foreløbig tre nationalpark-pilotprojektområder.
Til gengæld er der ikke fremlagt nogen handlingsplan for biologisk mangfoldighed, som lovet. Ej heller er der kommet en ny skovlov. Regeringens oplæg om grøn markedsøkonomi imponerede heller ikke DN.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/dn-ikke-tilfreds-med-folketinget

GDPR