RUDERSDAL: Venstre bevarer sit flertal i Rudersdal. Men det kostede alligevel et mandat, som i stedet er gået til De Konservative. Her går man nemlig fra tre mandater ved sidste valg over to i løbet af valgperioden til fire mandater efter dette valg.
Konservative peger på Venstre, og dermed har Jens Ive sikret sig sit flertal – og borgmesterposten.
Socialdemokratiet kommer ind med fire mandater - et mere end sidste valg - og Lokallisten mister et mandat i forhold til ved sidste valg. Samtidig ryger DF helt ud af byrådet, mens De Radikale går et mandat frem, så de nu sidder to radikale mandater i kommunalbestyrelsen.
V 8 (9), K 4 (3>2), S 4 (3), R 2 (1), Lokallisten 3 (4), EL 1 (1), LA 1 (1>2), DF 0 (1).
NB, SF og ALT opnåede ikke valg. Se KMD-valgtallene.
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.