dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

DF-formand i Aarhus får betinget fængselsstraf

60 dages betinget fængsel til tidligere byrådsmedlem for at snyde med offentlig partistøtte.

AARHUS: Tidligere byrådsmedlem i Aarhus og nuværende lokalformand for DF Knud N. Mathiesen er sammen med foreningens tidligere kasserer blevet idømt betingede fængelsstraffe for at snyde med den offentlige partistøtte, skriver Aarhus Stiftstidende. Derudover skal Dansk Folkepartis Aarhus afdeling betale 50.000 kr. i bøde, ligesom partiet og de dømte skal betale sagens omkostninger.

Som tidligere omtalt handler sagen om, at DF i Aarhus i 2018 havde fået udbetalt 59.000 kr. for meget i partistøtte. På det tidspunkt fik Knud N. Mathiesen beløbet, der skulle tilbagebetales, sat ned til 41.000, ved at hævde at kampagnemateriale fra 2017 først blev leveret i 2018. En aktindsigt givet til Lokalavisen Aarhus viste, at det ikke var sandt, hvad Mathiesen erkendte, og DFs lokalafdelig tilbagebetalte det fulde beløb.

Mathiesen, kassereren og lokalforeningen var tiltalt for i forbindelse med ansøgningen fra januar 2019 om partistøtte for 2018 at have angivet, at man havde haft udgifter for 102.460 kroner. Men i virkeligheden havde man kun haft udgifter for 61.444 kroner.

Af dem blev lidt over 32.000 dækket af regionspartistøtte. Alt sammen betød, at lokalforeningen fra kommunen fik for meget partistøtte.

Går af som lokalformand

Fredag faldt dommen med 60 dages betinget fængsel til partiets tidligere kasserer og til Knud N. Mathiesen. 

Mathiesen blev frifundet for at have opgivet forkerte oplysninger i forbindelse med ansøgningen om partistøtte tilbage i januar 2019, men blev fundet skyldig i at have gjort det i forbindelse med mødet med kommunen i foråret 2021.

Foreningens tidligere kasserer blev fundet skyldig i begge ting. Knud N. Mathiesen har nægtet sig skyldig:

- Vi har lavet fejl, men har aldrig bevidst forsøgt at snyde. Og vi har betalt den for meget udbetalte partistøtte tilbage, siger Knud N. Mathiesen. Han vil nu overveje, om han skal acceptere dommen den eller anke den.

Som følge af dommen har Knud Nygaard Mathiesen besluttet at forlade sin formandspost, oplyser Dansk Folkeparti til Ritzau.

- Knud har valgt at gå af, og det har vi taget til efterretning, siger pressechef Erik Bjørn Møller.

Dansk Folkeparti har ikke yderligere kommentarer til dommen, lyder det.

Red. Afsnit 3,4,6,7,9,10,11 lørdag 27.1. kl. 8.43

 

cwa
 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/df-formand-i-aarhus-faar-betinget-faengselsstraf

GDPR