FANØ: Tidligere byrådskandidat og nu næstformand for Dansk Folkeparti på Fanø, John Ditlev Sørensen, er dømt for en række udokumenterede påstande om politikere og erhvervsdrivende, oplyser TV Syd. Hans påstande drejede sig om en dispensation til en festival, hvor han blandt andet skrev "På Fanø lever BANAN Republikken fint [...] Hvor kammerateri og korruption lever i bedste velgående i Venstre i byrådet" - og "Vi fortsætter så lige med Fanø Sommerliv som fik denne korrupte dispensation, [...]."
DF'eren mener, at Erik Nørreby var inhabil i sagen, da han var ejendomsmægler på en hushandel, hvor festivalen skulle foregå. Her havde den erhvervsdrivende bidraget med 300.000 kroner til udbetalinger af gården for Fanø Vesterland, der driver festivalen.
Retten i Esbjerg dømte ham for æreskrænkelser - ti dagbøder på hver 500 kroner til staten samt godtgørelser på 10.000 kroner for tort til viceborgmester Erik Nørreby (V) og Dennis Carson (V) og en lokal ejendomsmægler. Endelig skal han betale sagsomkostningerne på i alt 18.500 kroner.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.