dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
AKTUELT:Finanslov 2026BeredskabGrøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandringKV25Kunstig Intelligens

Delte entrepriser kan blive en dyr omgang

Bornholm skal have alt afklaret omkring plejehjems-byggeri i september for ikke at få ekstra regning
KORT NYT
27. JAN 2011 10.55

BORNHOLM: Hvis et flertal i kommunalbestyrelsen i aften beslutter, at byggeriet af anden etape af plejehjemmet ved Snorrebakken i Rønne skal deles op i mindre entrepriser, i stedet for en stor, kan det komme til at koste kommunen syv mio. kr., oplyser DR Bornholm.

Nemlig hvis kommunen ikke kan overholde den byggefrist, der ligger i loven, og det kan kommunen næppe.

Reglerne ved et byggeri af denne art siger nemlig, at kommunen skal betale en indskudskapital for at bygge. Indtil årsskiftet var den syv pct. af byggesummen, efter årsskiftet 14. Derfor var det vigtigt at få taget beslutningen om at bygge inden nytår, og det skete. Havde man rundet årsskiftet, var prisen steget til 14 mio. kr.

Men samtidig forpligter kommunen sig til, for det siger reglerne, at licitationen skal være afholdt og alt være afklaret, senest ni måneder efter principgodkendelsen. På Snorrebakke-byggeriet vil det sige 16. september.

ka

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/delte-entrepriser-kan-blive-en-dyr-omgang

GDPR