KØBENHAVN: Tidligere borgmester og nuværende konservativ borgerrepræsentant i København, Mogens Lønborg, er - på lige for med flere andre konservative kandidater i Københavns storkreds - utilfreds med den pludselige opstilling af tidligere partiformand Pia Christmas-Møller. Og han mener den ikke er lovformelig - i hvert fald ikke endnu.
- Jeg bor i Østerbrokredsen og har ikke fået nogen indkaldelse til generalforsamling. Og hun kan ikke blive opstillet uden en generalforsamling, siger kommunalpolitikeren og folketingskandidaten til DR København.
Der bliver hård kampen det enlige mandat, de konservative står til at kunne få i Københavns storkreds. Udover Mogens Lønborg og - sandsynligvis - Pia Christmas-Møller opstiller også Rasmus Jarlov og Per Stig Møller.
mou
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.