KØBENHAVN: Borgerrepræsentant Kasandra Behrndt-Eriksen har i ubemærkethed forladt Socialdemokratiet for at blive løsgænger for resten af valgperioden. Hun havde i forvejen besluttet ikke at genopstille ved KV21, skrev hun i efteråret på Facebook.
Sit farvel til Socialdemokratiet begrunder hun på LinkedIn med "partiets højredrejning på udlændingeområdet i de seneste år". Hun kalder det "et brud på de værdier", der oprindelig gjorde hende til socialdemokrat.
Beslutningen er truffet og meddelt "med tristhed", skriver hun. Hendes endelige farvel ved KV21 forklarer hun med, at hun vil koncentrere sig om sin erhvervskarriere.
mk
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.