BILLUND: Et forsøg med telesundhed i Billund Kommune er blevet indstillet før tid efter at man har konstateret, at projektet ikke kan bruges til så mange borgere, som man havde håbet på. Projektet var målrettet ældre plejekrævende borgere, der med et enkelt klik på en skærm kunne komme i kontakt med en hjemmehjælper eller sygeplejerske. Systemet var også sat op til automatisk at kunne påminde den ældre om at huske at spise, drikke eller tage sin medicin.
Prøv DK Nyt i 14 dage
Nyheder er værd at betale for
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.