AKTUELT:Finanslov 2026BeredskabGrøn trepartBudget 2026Podcast: Ledelse i forandringKV25Kunstig Intelligens

AUH udelukker ikke at skulle sende patienter væk efter fyring af cheflæge

Efter fyringen af cheflæge Birgitte Jul Kiil vil AUH ikke længere udelukke at sende patienter til andre hospitaler, mens den fyrede cheflæge mener, at problemerne kunne være løst gennem dialog.
7. FEB 2026 10.07

MIDTJYLLAND: AUH afskedigede torsdag cheflæge Birgitte Jul Kiil efter kapacitets- og arbejdsmiljøproblemer på afdelingen, hvor over halvdelen af speciallægerne er forsvundet. Ifølge Dagens Medicin advarer lægegruppen om pres på kræftpakker, mens ledelsen fastholder, at behandlingen kan opretholdes og vil opslå nye stillinger.

Nu er ordlyden en anden. 

Den lægefaglig direktør vil nu ikke længere udelukke, at patienter kan blive sendt til andre hospitaler. "Jeg vil ikke udelukke, at vi får behov for at sende patienter til andre hospitaler. Hvis vi ikke kan behandle patienterne rettidigt, vil vi aktivere den mulighed," siger Michael Braüner Schmidt til Dagens Medicin

Ifølge direktøren er der indgået aftaler om, at flere nye speciallæger tiltræder i løbet af foråret. Den daglige ledelse varetages midlertidigt af konstitueret chefsygeplejerske Anette Rantala, mens processen med at ansætte en ny afdelingsledelse indledes.

Derudover ønsker Michael Braüner Schmidt ikke at uddybe, hvorfor cheflæge Birgitte Jul Kiil fra Plastik- og Brystkirurgisk Afdeling er blevet afskediget. Med henvisning til GDPR afviser han at kommentere de konkrete årsager, men siger: "Generelt er vi som hospitalsledelse meget opmærksomme på, at der skal være et godt arbejdsmiljø på hospitalets afdelinger."

Den fyrede cheflæge mener, at konflikten kunne være løst gennem dialog. "Jeg opfordrede hospitalsledelsen til at have en fuldstændig åben og transparent dialog om, hvordan vi i fællesskab kunne løse afdelingens problemer. Og jeg tror fortsat oprigtigt på, at en god og løsningsorienteret dialog kunne have hindret min fyring," siger Birgitte Jul Kiil til Dagens Medicin.

Hun afviser ledelsens kritik af hendes håndtering af kapaciteten og peger på et årelangt pres fra især flere hudkræftpatienter. Ifølge interne beregninger havde afdelingen behov for 8,5 mio. kr. ekstra i 2026, men fik kun 1,5 mio. kr. fra Kræftplan V.

- Derimod er jeg glad for, at jeg i efteråret fik ansat fem nye speciallæger, som kan bidrage til at sikre robustheden på afdelingen, siger hun.

ap

 

 

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/auh-udelukker-ikke-at-skulle-sende-patienter-vaek-efter-fyring-af-cheflaege

GDPR