dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Alternativet plages af sager om interne krænkelser

En medarbejder blev opsagt, men genansat trods anklage om overgreb. Partiet åbner intern undersøgelse

FOLKETINGET: En medarbejder anklaget for seksuelt overgreb blev opsagt, men kort efter genansat. Flere ansatte har klaget over arbejdsforholdene, og der er uddelt en skriftlig advarsel til en ledende medarbejder, skriver Jyllands-Posten.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/alternativet-plages-af-sager-om-interne-kraenkelser

GDPR