HORSENS: Kan man gøre brug af data og AI til at overvåge potentielle oversvømmelse og dermed være i stand til at handle i tide? Det er Horsens Kommune ved at undersøge.
I mange år har den valgt at sikre byen mod oversvømmelser ved at holde vand fra stormfloder og skybrud tilbage i Bygholm Sø. Det har hidtil fungeret ved at styre en sluse manuelt, men i samarbejde med blandt andre GovTechMidtjylland, DTU og DMI undersøger kommunen nu, om processen og systemet kan håndteres smartere ved hjælp af nye processer og teknologi.
- Vores analyser har vist, at vi har været i stand til at mindske stormfloder på 10-15 centimeter ved at holde vand tilbage i Bygholm Sø. Problemet er dog, at der kan komme for meget vand under sluselukningen ved Bygholm Å. Derfor er vi nu ved at undersøge, om det er muligt at håndtere slusen mere intelligent, så åens og søens kapacitet kan udnyttes langt bedre end i dag, siger Jacob Peter Jacobsen, klimakoordinator i Horsens Kommune.
ap
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.