dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Ældre mand lå død i 29 dage

86-årig lå død i sin ældrebolig i 29 dage. Fejlen er vores, siger kommunen
KORT NYT
23. MAJ 2012 7.15

NÆSTVED: Fra 23. april og næsten en måned frem har en 86-årige mand ligget død i soveværelset i sin ældrebolig på Smedevænget i Sandved ved Næstved. 29 dage skulle der gå, inden hjemmeplejen i Næstved Kommune opdagede, at de havde glemt den døde borger. Det oplyser Sjællandske

Formanden for Omsorgsudvalget i Næstved, John Lauritzen (S), fortæller, at kommunen bærer ansvaret for, at manden i 29 dage kunne ligge død i sin seng uden nogen handling fra hjemmeplejen. - Jeg har undersøgt omstændighederne ved dødsfaldet. Fejlen, at der ikke er sket noget efter dødsfaldet, ligger hos Næstved Kommune, siger John Lauritzen.

 

Den kommunale hjemmepleje var til stede få timer efter mandens død den 23. april tidligt om morgenen. En niece til afdøde blev nemlig vækket af en opringning fra den hjemmehjælper, som fandt manden død. En søn vil ikke forestå bisættelsen, og siden var det umuligt for niecen at komme i kontakt med hjemmeplejen for at få opklaret, hvad der skulle ske med den afdøde.

bi

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/aeldre-mand-laa-doed-i-29-dage

GDPR