AARHUS: Den aarhusianske ejendomsadministration Aarhus Ejendomme oparbejdede et underskud på 147 mio. kr. i 2024, og blødningen fortsætter i 2025. Derfor vil teknik- og miljøforvaltningen indføre en øjeblikkelig udgiftsopbremsning på ejendomsområdet. Det skriver Århus Stiftstidende.
Opbremsningen skal fjerne de variable udgifter til eksterne håndværkere og leverandører, som normalt bestilles til opgaver på kommunale ejendomme. Det betyder, at Aarhus vil skære markant ned på vedligehold og renovering af kommunens bygninger. Vinduespolering på kommunens bygninger undlades helt, skriver lokalmediet.
Forvaltningen regner med, at opbremsningen kan give en besparelse i omegnen af 15 til 20 mio. kr., men hæfter sig ved, at der er store usikkerheder i forbindelse med besparelsen. Dertil har forvaltningen noteret, at der er risiko for stor brugerutilfredshed, snavsede bygninger og stor risiko for følgeskader på grund af manglende vedligehold. Det er nu op til Magistraten at vedtage løsningen eller ej.
lal
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.