AARHUS: Aarhus Kommune skal bidrage til at reducere energiforbruget under den igangværende energikrise. Det mener rådmand for Kultur og Borgerservice Rabih Azad-Ahmad (R), der har besluttet, at den udendørs skøjtebane foran Musikhuset ikke bliver opstillet i år, der bliver slukket for saunaerne i flere svømmehaller, og vandtemperaturen i flere bassiner bliver sænket, oplyser kommunen, efter at regeringen har opfordret kommunerne til at spare på energien.
- Vi står midt i den alvorligste energikrise i nyere tid. Det er helt afgørende, at vi alle bidrager, hvor vi kan. Desperate tider, stiller krav om alvorlige handlinger. Løsninger, som vi tidligere helt ville have udelukket, viser sig nu at være helt nødvendige. Vi skal som kommune gå foran og bidrage til, at vi kommer bedst muligt igennem krisen, siger rådmanden.
Han opfordrer desuden foreninger og institutioner til også at bidrage til at reducere energiforbruget, ligesom han løbende vil holde øje med, om der kan blive behov for yderligere tiltag.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.