dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

Udlignings-utilfredse kommuner er tættere på retssag mod staten

Advokat-vurdering bestilt af de 20 kommuner giver dem rygstød til at gå videre med sagsanlæg, mener de selv.
11. JAN 2019 5.50

Et juridisk notat fra advokatfirmaet HjulmandKaptain giver de 20 utilfredse kommuner, der havde bestilt notatet, belæg for at gå videre med forberedelserne af en retssag mod staten om hvad kommunerne kalder 'fejl' i den kommunale udligning. Det vurderer Hjørring-borgmester Arne Boelt (S), der er en af initiativtagerne til de 20 kommuners bebudede sagsanlæg.

I en fælles pressemeddelelse fra 3 af de 20 kommuner samt advokatfirmaet hedder det, at der 'vil kunne være grundlag for et erstatningskrav', fordi den kommunale udligning i en årrække ikke skelnede mellem udlændinges uddannelseniveau, så nogle kommuner fik mere, end de ellers ville have fået, og andre kommuner fik mindre.

Kommunerne der fik mindre, er dem der står bag overvejelserne om et sagsanlæg. Der er stadig kun tale om overvejelser, idet det kommunerne hidtil har været enige om, var at undersøge det juridiske grundlag nærmere.

Det er nu sket med det juridiske notat fra advokatfirmaet, og de deltagende kommuner skal nu endeligt beslutte, om det vil gå videre med sagen. Samtidig skal ikke-deltagende kommuner beslutte, om de enventuelt vil koble sig på et muligt sagsanlæg, siger Arne Boelt til Jysk Fynske Medier.

 

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/udlignings-utilfredse-kommuner-er-taettere-p-retssag-mod-staten

GDPR