dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat
Fredericia vil hente 8 mio. kr. med ny organisation og fratrædelser
- Det var en bunden opgave til kommunaldirektøren at komme med et oplæg til en mere effektiv struktur, som skal udløse en besparelse på otte mio. kr., siger borgmester Jacob Bjerregaard (S).
Foto: Malte Kristiansen, Ritzau Scanpix

Fredericia vil hente 8 mio. kr. med ny organisation og fratrædelser

En ny koncernmodel er mandag blevet vedtaget på et ekstraordinært byrådsmøde i Fredericia. Medarbejdere kritiserer kort høringsfrist

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.