dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
DK Debat

Vejle dropper dækningsafgiften som lovet i konstitueringsaftalen

Kommunal indtægt på 40 mio. kr. forsvinder gradvist på grund af statslig kompensation. Løft til folkeskolen indfases synkront, også aftalt i konstitueringen - sådan da
14. SEP 2018 13.41

Det kræver abonnement at læse denne artikel.

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens § 11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt.

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra det pågældende medie.