dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi

834 lærere er blevet prikket i 2011

I 41 kommuner er det fem eller flere lærere, som har fået varsling om afskedigelse, viser en optælling fra Danmarks Lærerforening
KORT NYT
15. JUN 2011 6.14

Formand for organisationsudvalget Per Sand mener, at der er usædvanligt mange lærere, der i det forløbne halve år har modtaget beskeden om, at der ikke længere er plads til dem på skolen. I Slagelse har hele 73 lærere blivet prikket. I Vejle er det 52.

- Nogle kommuner har skåret voldsomt ind til benet og har sagt en masse mennesker op. Dertil kommer også, at vi har en 400-500 folk, som dimitterede fra læreruddannelsen sidste år, som endnu ikke har fået job. Plus de små 2000, der dimitterer til sommer, som heller ikke lige har udsigt til job. Så vi får altså mellem 3000 og 3500 medlemmer, som står uden job efter sommerferien, og det er lidt alarmerende, siger han til fagbladet Folkeskolen.

Per Sand understreger, at optællingen af påtænkte afskedigelser udelukkende handler om varsling af afskedigelser. Nogle af varslingerne kan være kaldt tilbage igen, inden det nye skoleår begynder.

lcl

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/834-laerere-er-blevet-prikket-i-2011

GDPR