SILKEBORG: Efter et møde i går mellem kommunen og de faglige organisationer ligger det nu fast, at omkring 600 kommunalt ansatte vil få en fyreseddel - det svarer til omkring 400 fuldtidsstillinger.
De mange fyringer kommer fordi Silkeborg skal finde besparelser på 250 mio. kr., oplyser DR Østjylland.
Per Brobæk Madsen, formand for LO´s Kommunale Kartel i Silkeborg, mener, at nogle af de mange fyringer kunne have været undgået, hvis kommunen havde vist rettidig omhu, og blandt andet ikke havde ansat folk i begyndelsen af året, selv om man på det tidspunkt godt vidste, at sparerunden skulle komme.
I slutningen af maj sender kommunen et brev ud til de medarbejdere, der skal fyres.
ka
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.