5000 ansøgere til social- og sundhedsuddannelserne har fået afslag på deres ansøgning, selv om der mangler plejepersonale til at tage sig af ældre og syge, og selv om dette problem ventes at blive endnu større de kommende år. Ifølge Jyllands-Posten skyldes dilemmaet med de mange afslag primært, at kommunerne og regionerne tilbyder alt for få praktikpladser.
Bertel Haarder henviser til, at det offentlige skriger på arbejdskraft og efterspørger unge, der kan overtage de mange job.
- Nu har man chancen. Så er der ingen, der skal sidde på hænderne og afvise ansøgerne. Hvis ikke kommunerne og regionerne kan se fornuften i at rekruttere sosu'er nu, har jeg ikke meget tillid til deres dømmekraft, siger undervisningsminister Bertel Haarder til Ritzau.
Kommunerne og regionerne har i år oprettet 600 pladser færre end aftalt.
- Vi må forholde os til den store søgning og se på, om der er pladser nok, siger Erik Nielsen (S), der er formand for arbejdsmarkeds- og erhvervsudvalget i KL.
tj
Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.
Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.
Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt
Afvigelse fra ovenstående kræver skriftligt tilsagn fra DK Medier.