dkmedier
dkindkob
dknyt
dksocial
dksundhed
doi
doi
Der er travlt på landets teststeder med at pode danskere for coronavirus. Senest er der kommet et nyt værktøj til - de såkaldte hurtigtest, som virksomheden Falck står for at udføre.
Philip Davali/Ritzau Scanpix

3.552 nye smittetilfælde fundet på 28 timer

KORT NYT
12. DEC 2020 16.56

Der er registreret 3.552 nye coronatilfælde i lørdagens opgørelse fra Statens Serum Institut. Tallet er det hidtil højeste under epidemien.

Prøv DK Nyt i 14 dage

Uforpligtende

Nyheder er værd at betale for

Tekst, grafik, billeder, lyd og andet indhold på dette website er beskyttet efter lov om ophavsret. DK Medier forbeholder sig alle rettigheder til indholdet, herunder retten til at udnytte indholdet med henblik på tekst- og datamining, jf. ophavsretslovens §11 b og DSM-direktivets artikel 4.

Kunder med IP-aftale/Storkundeaftaler må kun dele DK Nyts artikler internt til brug for behandling af konkrete sager. Ved deling af konkrete sager forstås journalisering, arkivering eller lignende.

Kunder med personligt abonnement/login må ikke dele DK Nyts artikler med personer, der ikke selv har et personligt abonnement på DK Nyt

Afvigelse af ovenstående kræver skriftlig tilsagn fra DK Medier.

https://www.dknyt.dk/artikel/3-552-nye-smittetilfaelde-fundet-paa-28-timer

GDPR